Nem véletlenül tulajdonítottak mágikus erőt már az ókorban is az édesköménynek, hiszen rendkívül sokrétű hatással van az emésztésre, és az egész szervezetre. Az Egészségtér arra is emlékeztet, hogy a középkorban pedig a rossz szellemek távoltartására is jónak találták ezt kiváló növényt, amelyet már nálunk is könnyedén be lehet szerzeni.

Íme a növény gyógyhatásai:

  javítja a memóriát,

  csökkenti a koleszterinszintet,

  segíti a fogyást,

  anti-tumor hatású,

  antibakteriális,

  segíti az emésztést,

  javítja a szem egészségét,

  erősíti a hajat,

  kiváló vérszegénység ellen,

  vízhajtó hatású,

  C-vitaminban gazdag,

  csökkenti a vérnyomást,

  káliumban gazdag,

  antioxidáns hatású.

Mivel az édeskömény éhségcsillapító hatású, ezért gyakori kiegészítője a böjti időszakoknak az édeskömény. Csökkenti az étvágyat, így segít, hogy kevesebb ételt vegyünk magunkhoz. Ezáltal, és mert igen alacsony a kalóriatartalma, remekül illik a fogyókúrás ételek elkészítéséhez is.

Az emésztőrendszer bajaira is gyógyír, mivel serkenti az emésztést és megszünteti a gyomorfájdalmakat. Görcsoldó hatású, így menstruáció idején is remek segítség lehet. Az igen gyakori reflux tüneteinek kezelésére is alkalmazható. Kisbabáknak hasfájáskor adjunk egy csipet édesköményből készült teát, amely segíti a görcsök feloldását.

Gumója fontos vitamin- és ásványi anyag forrás. Az édeskömény gumójának káliumtartalma igen magas, amely által a magas vérnyomásban szenvedők fontos tápláléka lehet, mivel a kálium vérnyomáscsökkentő hatással bír. Emellett segíthet a szívroham megelőzésében is. C-vitamin tartalma miatt kiváló immunerősítő, valamint antibakteriális hatású. A rostokban gazdag növény fogyasztásával megakadályozható a bélrák kialakulása, mert méregtelenít, és eltávolítja a belekből a rákot előidéző anyagokat. Tartalmaz még kalciumot, vasat, mangánt, magnéziumot, A-vitamint és folsavat.

Légzőszervi problémákra is hatásos az édeskömény. Fogyasztásával csökkenthető a köhögés, valamint az asztma és a megfázás tünetei is. Köptető hatása is van, így mindenfajta köhögésre orvosság lehet.

Az édeskömény leveleit se dobjuk ki, leforrázva, és annak gőze fölé hajolva csillapíthatjuk az asztmát, valamint a hörghurutot. Teája fogyasztásával a bélférgek és a baktériumok is távol tarthatók.

Szájszag ellen is használható, mivel íze hasonlít a mentoléra és az ánizséra. Levelének elrágása könnyedén eltünteti a rossz szájszag okozta kellemetlenségeket, és friss leheletet biztosít.